Скандал на ринку цифрових послуг, який може призвести до колапсу діджитилізації країни.

17.06.2020
Комментарии к записи Скандал на ринку цифрових послуг, який може призвести до колапсу діджитилізації країни. отключены

17.06.2020

Сьогодні відбулася Пресконференція «Блокування діджиталізації України: скандал на ринку цифрових послуг», основні тези наведені нижче 

 2020-06-17 at 12.17.52

Другий тиждень близько 70 тисяч українських підприємств і ФОПів не можуть подати звітність у держоргани. Міністерство цифрової трансформації України та ДП “ДІЯ”, яке з 19 грудня 2019р. адмініструє Центральний засвідчувальний орган (ЦЗО) Мінцифри, зупинили роботу майже 70 тисяч підприємств і ФОПів — користувачів електронних довірчих послуг (ЕДП) ТОВ “Ключові системи”. Заблоковано електронні ключі держорганів і підприємств критичної інфраструктури, які мають стратегічне значення для України.

Віце-прем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації М. Федоров 4 червня своїм Наказом №88 виключив з Довірчого списку Мінцифри кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ТОВ “Ключові системи”. Це підприємство надає послуги на електронні підписи. Офіційно виключення зі списку відбулось — через прострочений документ — Атестат відповідності комплексної системи захисту інформації (КСЗІ). Наказ опубліковано на сайті Мінцифри https://www.czo.gov.ua/download/docs/nakaz88.pdf

У ході перевірки було виявлено прострочений Атестат відповідності комплексної системи захисту інформації (КСЗІ). При цьому не встановлено жодного порушення у захисті інформації. Всі підсистеми КСЗІ працюють у штатному режимі.

20 травня, під час дії карантинного мораторію на перевірки, Держспецзв’язок провів позапланову перевірку ТОВ “КС”. Керівництво «Ключових систем» повідомляє, що скаргу до Держспецзв’язку подало ТОВ “Депозит сайн”, яке ніби то зазнало моральної шкоди через порушення “КС”. Держспецз’язок на “завдання моральної шкоди” відреагував миттєво: провів позапланову перевірку «Ключових систем», за якою Мінцифри виключило “КС” з Довірчого списку.

Користувачі соцмереж звернули увагу, що подання Держспецзв’язку датовано 2-м червнем. І саме у цей день ТОВ “Депозит сайн” було включено до Довірчого списку Мінцифри. Тобто скаржник-користувач електронних довірчих послуг став надавачем цих послуг. А вже через день Мінцифри виключило “КС” зі свого Довірчого списку.

Цікаво, що у керівництві ДП “ДІЯ”, якому ТОВ “Ключові системи” має передати клієнтську базу, працює Анастасія Компанієць — дружина заступника керівника ТОВ “Депозит сайн” Юрія Коломійця. І саме за його скаргою про “моральну шкоду” Держспецз’язком проводилась позапланова перевірка ТОВ “КС” під час дії карантинного мораторію на перевірки.

Таким чином, в учасників ринку є підозри щодо корупційної складової такої «термінової» перевірки і виключення зі списку основного надавача електронних послуг та передачі бази даних до «кишенькової» фірми.

Офіційно причиною виключення з Довірчого списку став прострочений Атестат на КСЗІ. При цьому припис із зазначенням термінів на усунення порушень Держспецзв’язок не видав. Як зазаначає ТОВ “Ключові системи” у своїй заяві http://ksystems.com.ua/, Держспецзв’язок припустився порушень під час перевірки. Мінцифри виключило “КС” із Довірчого списку, заблокувало сертифікати користувачів і наказало передати клієнтську базу до ДП “Дія” Мінцифри.

Після оприлюдення наказу М. Федорова з’ясувалась обставина, яка поставила під сумнів всю інфраструктуру цифрових послуг в Україні: у держпідприємства “ДІЯ”, якому ТОВ “Ключові системи” має віддати базу майже 70 тисяч клієнтів, до 10 червня взагалі не було відповідності КСЗІ. Держпідприємство “ДІЯ” півроку розміщувало на своєму сайті Атестат іншої юридичної особи — ДП “НАІС” Мін’юсту. ДП “ДІЯ» виконує функції адміністратора Центрального засвідчувального органу (ЦЗО) і відповідає за всю цифрову інфрастуктуру країни. Зараз на сайті Мінцифри розміщено Атестат відповідності КСЗІ, датований 10.06.2020 року. Це означає, що у країні з 19 грудня 2019р. по 09.06.2020р. не було центрального засвідчувального органу, що автоматично нівелює всі електронні документи, правочини і дії з використанням електронних ключів у цей період.

У Наказі М. Федорова відсутня вимога щодо блокування сертифікатів клієнтів ТОВ “Ключові системи”, ДП “ДІЯ” заблокувавало сертифікати клієнтів, які мають чинність 1-2 роки.

  • ТБ “Українська енергетична біржа” – підприємства, які займаються продажем зеленої енергетики;
  • ДП НАЕК “Енергоатом” – працівники (майже 7 тис.) ДП які використовують Електронній документообіг в своїй щоденній роботі;
  • Національна служба здоров’я України (ключі видано у 60 лікарнях розташованих на всій території України) – реалізація умов Реформи Охорони здоров’я;
  • ДП “Держреєстри України” (реєстр складських документів на зерно) – компанії галузі сільського господарства, зернотрейдери;
  • Платіжна система “Портмане” (центр обробки даних інформаційної системи)
  • Д.І.О.-Трейдер Інтернаціонал” (оператор взаємодії між органами МВС та суб’єктами, що проводять ОТК та оптову та роздрібну торгівлю транспортними засобами, автошколи, СТО)

та ін. десятки тисяч користувачів.

Вони виявились втягнутими у боротьбу за цифровий ринок. За роз’ясненнями користувачі електронних підписів звертаються до Мінцифри, яке створило умови, які примушують користувачів скасовувати сертифікати “Ключових систем” і переходити до інших центрів, що викликало скандал і підозри про переділ ринку на користь близьких структур.

Стало відомо, що клієнтам «Ключових систем» вже стали надходити листи від Міністерства. Оперування базою користувачів електронних послуг може свідчити про витік конфіденційної інформації.

ТОВ “Ключові системи” звернулось до суду, до Комісара Ради Європи  Д.Ф.Вальтера, у сфері відання якого є захист персональних даних, до Прем’єр-міністра України.

ТОВ “Ключові системи” готове до законних покарань за порушення, однак категорично протестує проти використання 70-ти тисяч своїх клієнтів, влади і державних органів у нечесній конкурентній боротьбі.

Зараз – період подання звітності. ТОВ “Ключові системи” вимагає вирішити питання щодо сертифікатів електронних ключів десятків тисяч підприємств, які у цей скрутний час витягають країну з прірви і наповнюють бюджет.